Kalp ameliyatı öncesi kolesterol ilaçları nasıl kullanılmalı

Yeni yapılan araşırmanın sonuçlarına göre, kolestorel düşürücü ilaç alan kalp hastalarının, ameliyat oldukları dönemde kolesterol ilaçlarına devam etmeleri, hayatta kalma şansını artırıyor.

Araştırmanın yazarlarından Dr. Wei Pan, Bulgularımıza dayanarak, hastalara statin türü kolesterol ilaçlarını ameliyat gününe kadar kullanmalarını öneriyoruz” dedi.

Statin grubu kolesterol ilaçları, Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok reçetelenen ilaçlardan. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezlerine göre, 40 yaş üstü dört Amerikalıdan biri statin kullanıyor.

Yeni çalışmada, Dr.Pan ve ekibi, koroner arter cerrahisi geçirmiş 3.000’den fazla hastayı inceledi. Çalışmanın sonuçları, operasyondan önceki 24 saatte statin türü kolesterol ilacı alanların, 30 gün içinde tüm nedenlerden ölüm oranının, yaklaşık yüzde 2 olduğunu gösterdi. Ameliyatlarından 24 ila 72 saat öncesinde statin kullananlarda ölüm oran yaklaşık yüzde 3 olarak görüldü. 72 saatten daha önce ilaçlarını alanlarda ise ölüm oranının yüzde 4’ün biraz altında olduğu tesbit edildi.

Çalışma, The Annals of Thoracic Surgery dergisinde yayınlandı.

Dr. Pan, verdiği röportajda “Hastalar sıklıkla haplarını ameliyat gününde almayı unutuyorlar ya da belli ilaçları durdurmaları söyleniyor. Bu çalışma, kalp ameliyatından bir gün önce bile statin kullanılmamasının ölüm riskini artırabildiğini gösteriyor.” dedi.

Araştırmacılar, yapılan çalışmanın, statin grubu ilaçların ameliyat öncesi zamanlamasını araştıran ilk çalışma olduğunu belirttiler.

Çalışma, statin kullanan hastalarda, düzenli ilaç kullanımı ile artmış sağkalım oranları arasında bir bağlantı bulsa da, neden-sonuç ilişkisini kesin olarak gösterememiştir.

Kaynak: Medlineplus.gov

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir